Stintų žūklė – ne tik žuvų susitelkimo vietų paieška, ne tik gylio, kuriame laikosi stintų tuntai iššifravimas, bet ir masalo, veiksmingiausiai sužadinančio agurkinukių refleksus ir paskatinančio griebti tai, kas užverta ant kabliuko, parinkimas. Kaip šie trys dalykai, lemiantys žūklės sėkmę, tinkamiausiai suderinami?
Stintų pamėgtos susitelkimo vietos Kuršmarėse sukurtos pačios gamtos – tai plotai dėl dugno reljefo ir juose susidarančių tėkmių užtikrinantys komfortiškiausią agurkinukių žiemojimą. Kadangi dabar visi dalinasi informacija meškeriotojų tinklalapiuose, prieš žūklę reiktų pasirankioti šviežių nuorodų, kuriame iš tokių plotų meškeriotojai aptinka daugiausiai stintų. Nuvykus į vietą, patartina nesiblaškyti ir atsiminti, jog liaudies išmintis teigia, kad tai tik tik iliuzija, esą, geriausia ten kur mūsų nėra. Stintų gaudytojai pastaruoju metu pasiskirstė į dvi grupes: vienoje – nenustygstantys vietoje (juos persekioja neišgydoma manija, kad kituose plotuose kibimas – daug geresnis ir jie nuolat migruoja po marias), o kiti – sėslieji, manantys, jog kur kas protingesnė taktika – prisivilioti stintas, o ne lakstyti paskui jų uodegas. Pirmiesiems kartais iš tikrųjų pasiseka aptikti „auksinių vietelių“ ir tai tik paaštrina juos persekiojančios manijos simptomus, tačiau sėsliųjų laimikiai – stabilesni, jie retai grįžta be laimikio. Tegu ir pusėtino. Mano galva, geriau žvirblis rankoj nei briedis girioj.
Nenustygstantieji vietoje meškerioja paprastai – tiesog mirko masalus ir tiek, o sėslieji, laukdami kibimo, turi gražaus laiko, tad imasi įvairių stintų viliojimo metodų. Vienas jų – šviesa. Prieš kopkį dešimt metų imta ant nuvalyto ledo plotelio statyti žibintą, kad šviesa skverbtųsi į gelmę. Aplink šviesos ratą gręždavo eketes ir užmesdavo meškerėles. Pro ledą net ir stipraus žibinto spindulys gelmę nušviečia silpnokai. Be to, šviesa labai išsisklaido ir primena blausų debesėlį. Kažkada to pakakdavo. Šis metodas naudojamas iki šiol, tačiau dabar imamasi efektyvesnio būdo: išgręžiama eketė, virš jos ant trikojo įtaisomas stiprus žibintas, nukreiptas į vandenį (meškeriojant nuo krantinės žibintas pakabinamas virš vandens ant karties). Energijos šaltinis – rogutėmis atsigabentas automobilinis akumuliatorius. Tokio žibinto spindulys prasikverbia giliau, be to, jis atrodo kaip šviesos stulpas, iš tolo viliojantis stintas. Žibinto šviesa tuo pačiu įkrauna fluorescuojančius masalus. Šis būdas turi kelis trūkumus; pirma reikalingas galingas akumuliatorius, antra, žibinto šviesos fone masalai – stintų žūklės avižėlės švyti blankiau, trečia, jei spaudžia šaltis, tenka dažnai valyti eketę.
Šiemet įvairių tipų žibintus keičia naujovė – ultravioletiniai prožektoriai. Jų privalumas tas, kad šie šviesos šaltiniai gaminami jau pritaikyti žūklei. Žibintas montuojamas ant trikojo, kuris naudojamas fotografuoti. Šio įtaiso kojos teleskopinės, tad trikojis telpa standartinėje žūkladėžėdėje. Pats UV prožektorius – taip pat nedidelis, tiesa, sunkokas, tačiau nebereikia tampyti su savimi sunkiasvorio akumuliatoriaus, nes jo korpuse įmontuotas ypatingai talpus naujos kartos energijos „bankas“ (power bank – angl.), ne didesnis už kumštį. Toks „bankas“ UV prožektoriui šviečiant taupiausiu režimu energiją gali tiekti iki 55 valandų. Prožektorius turi USB lizdą, todėl iš banko“ galima įkrauti mobilųjį ar kompiuterį. Visos šitos gėrybės – ne svarbiausios, nes UV prožektoriaus, beje, galinčio šviesti ir kaip dienos šviesos žibintas, spindulys prasiskverbia į gelmę iki dugno. Jis ne toks ryškus, todėl tokios šviesos stulpas primena ūką, o tokie dariniai vilioja visas žuvis. Stintas ypač. Na, ir labai svarbu, jog ultravioleto spinduliavimo zonoje net ir fluorescuojantys stintų masalai švyti visai kitaip nei apšvietimui naudojamo prožektoriaus skleidžiamoje šviesoje. Sugretintose nuotraukose raiškiai matyti, koks tas skirtumas. Taigi priėjome UV temą.
Jau tapusios klasikinėmis fosforescuojančios stintų žūklės avižėlės ir mikroblizgelės veiksmingos tuo, kad jų paviršių dengianti švytinti medžiaga, vaizdžiai kalbant, sugėrusi šviesos spindulius, ima švytėti. Šis efektas – orientyras stintoms, signalizuojantis, kad švytėjimo šaltiniu reiktų pasidomėti. Gal kramtomas? Minusas, kad dirbtinė liuminescencija kaip ir ne UV prožektorių šviesa kiek skiraisi nuo natūralios gamtinės, todėl gali ne tik privilioti, bet ir baidyti agurkinukes. Kitas reikalas – masalai su UV efektu. Tokios avižėlės ir blizgelės tiek įsikrovusios, tiek apšviečiamos vandenyje ultravioletu švyti patraukliausiai. Tokie liuminoforai, gebantys švytėti nuo nešiluminio energijos šaltinio poveikio, naujos kartos stintų žūklės masalai. Kartu su specialiu UV prožektoriumi jie sudaro inovatyvią stintų žūklės sistemą, daug efektyviau viliojančią stintas nei anksčiau naudoti prievilai. Tad galima prognozuoti, jog šį sezoną, matyt, sėkmingiau meškerios tie, kurie naudos ypatingus šviesos šaltinius – ultravioletinius prožektorius. Ypač, jei vanduo drumstokas, nes šviesos spinduliai menkai įsiskverbia į vandens storymę, o ultravioletas – kuo puikiausiai.
Ir dar vienas dalykas. Ar prisimenate žūklės taisyklių punktą, aprobuojantį kabliukų skaičių, kuris leidžiamas vienu metu naudoti žūklėje mūsų vandens telkiniuose? Jei kas primiršo priminsiu, jog tas skaičius – 12. Dvylika avižėlių atrodo didelis kiekis ant delno, o nugramzdintos į gelmę jos toje terpėje „ištirpsta“, nes tai vos 12 taškelių. Puikiai žinoma, kad stintos ir kitos žuvys, reaguojančios į fosforescuojančius ankstesnės kartos masalus ir, žinoma, UV efektu pasižyminčius liuminoforus, renkasi tą kryptį, kurioje regi daugiau švytinčių taškelių. Tokią elgseną joms diktuoja instinktas. Kaip sukurti nedidelį švytintį žvaigždyną, nedidinant kabliukų skaičiaus? Pirma, naudokite švytintį valą. Šiandien tai – ne deficitas. Švytinčio valo kaip ir inovatyvių avižėlių su UV efektu visada įsigysite parduotuvėje „Meškeriokim kartu“ (Klaipėda – Naujoji uosto g. 18 ir Ukmergėje – ) Švytintis valas, pakliuvęs į ultravioletinio spinduliavimo zoną, atrodo lyg masalus gaubiantis nimbas ir žymiai padidina žūklės sistemos veiksmingumą. Antra, visas jungtis – mazgelius taip pat galima paversti švytinčiais taškais. Variantas Nr.1 – apvilkite jas švytinčiais vamzdeliais ir jūsų masalų virtinėje vietoj ankstesnių 6 švytinčių taškų atsiras mažiausiai 14. Išradingai mąstant tą skaičių galima padidinti iki 16-18. Kuo ne privatus žvaigždynas, kurio orbitą išryškina švytintis valas. Be jokios abejonės, turėdamos pasirinkimą, stintos suks ne prie 12, o prie tris kart didesnio švytinčių taškų susibūrimo. Pati inovatyviausia versija – UV efektu pasižymintys spalvoti klijai. Vadinamuoju klijų pistoletu jais padengiamos visos anksčiau minėtos jungtys. Šį efektą galima dar gerokai padidinti, naudojant trijų dimensijų technologijas.
Vaizdas, regimas mūsų akies, atrodo plokščias, tačiau – tai tik optinė apgaulė. Iš tikrųjų vaizdas, kurį matome, trimatis. Deja, masalai – plokšti. Šį efektą šiek tiek sumažina, į avižėles inkrustuoti prabangūs kristalai – jų briaunų žaižaravimas ir lyg švyturio siunčiami blyksniai veikia kaip papildomas dirgiklis, nes signalizuoja stintoms apie galimą lengvą grobį. Vis dėlto ir šis efektas neprilygsta stintų žūklėje pradėtai naudoti naujovei. Tai – trijų dimensijų (3D) veidrodėliai, kuriuos japonai jau kuris laikas pritaikė jūrinėje žūklėje. Kuo jie ypatingi? 3D technologija skirta sukurti trimačius vaizdus vienoje plokštumoje. Kitaip tariant, trijų dimensijų technologija nufotografuotas vaizdas atrodo ne plokščias, o turintis tūrį. Todėl net menkiausias šviesos blyksnelis, atšvaitėlis, atsispindi tokiame veidrodėlyje šimtais kopijų ir iš jų susiformuoja viliojantis savo apimtimi švytėjimo šaltinis. Jau girdėjau atsiliepimus iš meškeriotojų, išbandžiusių masalų virtines, į kurias integruoti 3D veidrodėliai. Tai palangiškiai, meškeriojantys nuo Palangos tilto. Jų žodžiais, masalų, derinamų su 3D veidrodėliais, veiksmingumas pritrenkiantis. Įdomiausia, kad šį sezoną stintos renkasi būtent 3D technologijų efektus, o įprastus fosforescuojančius masalus kanda gana nenoriai. Tačiau įdomiausia, kad, naudodami masalų virtines iš UV efektu pasižyminčių avižėlių ir 3D veidrodėlių ir skirtas konkrečiai stintų žūklei, meškeriotojai sugauna ne tik agurkuinukes, bet ir menkes, plekšnes, strimėles. Tad 3D veidrodėliai – taipogi viena iš šio stintmečio inovacijų.
Beje, inovatyvių 3D stintų meškeriojimo masalų virtinių (girliandų – Klaipėdos versija) galima Lietuvoje įsigyti vienintelėje – jau minėtoje parduotuvėje „Meškeriokim kartu“ Klaipėdoje, garsėjančioje tuo, kad ji siūlo meškeriotojams daugiausiai naujovių. Vienas ryškiausių šio mėnesio pavyzdžių – MK pristatytas unikalus kostiumas-plūdė, kurį vilkėdamas nejauti jokio skirtumo tarp medžiaginio kostiumo su pūkiniu užpildu. Šis pilotinis modelis apverčia aukštyn kojom žieminių žūklės kostiumų hierarchiją.
Bus daugiau