Pagaliau „smart“ technologijos įsitvirtino ir tokioje žūklės srityje kaip spiningo masalų konstravimas, todėl viso pasaulio meškeriotojų bendrijos diskutuoja apie dar vieną revoliuciją spiningavimo praktikoje, o „You Tube“ išpampo nuo siužetų ir vaizdų, kuriuose demonstruojami minėtos naujovės privalumai ir ją panaudojant sugauti laimikiai. Toji naujovė – EBS (Electronic Bait Sound), įdiegta „Livingston“ vobleriuose. Kas tai yra ir kaip toji sistema veikia?
EBS ypatumai
Pradėkim nuo to, kas šiandien žinoma apie „Livingston“ voblerius. Kaip ir savo laiku triumfavę guminukai, turintys skonį ir kvapą, EBS, įdiegta „Livingston“ vobleriuose, buvo sugalvota, sukurta ir pramoniniu būdu įgyvendinta JAV. EBS autorius – Robertas Castaneda, kuriam į akis pakliuvo amerikonų ichtiologų tyrimų apie žuvų skleidžiamus garsus (virpesius) tyrimų medžiaga. Išradėjas ėmė sukti galvą, kaip tai panaudoti spiningavimo praktikoje, o tiksliau – kaip sukurti masalą, generuojantį ir siunčiantį į aplinką masalinės žuvelės skleidžiamus garsus.
Sėkmės atveju toks masalas – revoliucija spiningavime, nes tada iš esmės nebūtina dėti didžiules pastangas, kad spiningo masalas būtų absoliučiai tikroviškos išvaizdos, kad jis turėtų skonį ir kvapą, nes svarbiausia – tai puikiai pažįstamas plėšrūnams masalinės žuvelės skleidžiamo garso dažnis. Todėl neatsitiktinai EBS įdiegta ne į superinovatyvius savo išvaizda ir konstrukcija voblerius, o į tradicinius „dypdaiverių“, poperių, svimbaitų ir „rattlin“ tipo masalus. Toks kelias pasirinktas, R.Castanedos teigimu, kad naujos kartos vobleriai būtų prieinami daugumai spiningininkų, nes tradicinių masalų gamyba jau ištobulinta, antra, spiningininkams nereikėtų mokytis kažkokios naujos EBS tipo voblerių plukdymo taktikos – tradiciniais vobleriais plėšriosios žuvys gaudomos seniai ir jų plukdymo ypatumus išmano kiekvienas nors kiek patirties turintis spiningininkas. Trečia, nieko nereikia keisti jau seniai laiko patikrintų voblerių konstrukcijoje.
Tokias išvadas R.Castaneda padarė po to, kai jam į galvą toptelėjo, jog tiesiausias kelias sukurti masalą, skleidžiantį absoliučiai tokius pat garsus kaip ir tikra masalinė žuvelė, tai – panaudoti „smart“ technologijas. Tinkamiausias masalas tokiam techniniams sprendiniui – vobleris, nes jo korpusas – puikiausia kapsulė, kur galima įmontuoti elektroninį įtaisą, skleidžiantį reikalingus garsus. Suprantama, jog dabartinės technologijos, leidžia pagaminti net į degtuko galvutę telpančias mikroshemas, o tokia, kuri tilps į voblerį, kartu su miniatiūriniu garso (virpesių) transliavimo įtaisu – tai jau elektronikos pramonės kasdienė produkcija, todėl ir jos kaina nebus aukšta. Pasirinkęs šį kelią, R.Castaneda nuosekliai įgyvendino savo įdėją ir sukūrė voblerius „Livingston“, kuriuose įdiega EBS technologija, šiandien esanti pati inovatyviausia.
Gelmėje pilna garsų
Iš tikrųjų, priešingai nei sakoma garsiojoje patarlėje, kad sugebantis neplepėti nereikalingų dalykų asmuo – nebylus kaip žuvis, minėtuose į R.Castanedos akiratį pakliuvusiuose tyrimuose teigiama, jog vanduo – terpė, pripildyta jame gyvenančių gyvūnų skleidžiamų garsų. Jais žuvys ir kiti gyvūnai signalizuoja apie pavojų, praneša gentainiams apie maisto šaltinius, aplinkos veiksnius, tačiau spiningavimo praktikai svarbiausia grupė – tai garsai, kuriuos „gaudo“ plėšrūnai. Šių garsų lokacijos organai – šoninė linija, puikus rezonatorius – plaukimo pūslė ir nė kiek ne mažiau veiksmingas rezonatorius – ertmės tipo vidinė ausis kaukolėje. Tad plėšrūnai sugeba labai tiksliai atskirti reikiamus garsus nuo betikslių triukšmų, o taip pat fiksuoti vos juntamus virpesius. Svarbu, atrinkti povandeninių garsų kakofonijoje tuos, kurie plėšriosioms žuvims reikšmingi.
Pasitelkus mokslininkų tyrimus tai pavyko padaryti, o, turint garso pavyzdį, „Livingston“ voblerių kūrėjams beliko tik iškelti uždavinį elektronikos specialistams. Tie, žūklės ekspertų iš įvairių šalių teigimu, sėkmingai įgyvendinta. Dabar spiningininkams įvairiose šalyse belieka tik eksperimentuoti ir įvertinti žūklės sąlygas, kuriose „Livingston“ vobleriai – veiksmingiausi, aiškintis, kaip geriausia minėtus voblerius panaudoti, o tai daryti galima tiek gėluose vandenyse, kur jais galima gaudyti visas plėšriąsias žuvis, tiek jūroje. Pavyzdžiui, jie greičiausiai puikiai tiktų Baltijos lašišų, šlakių, o taip pat menkių žūklei. Statistikos, kaip šie vobleriai veikia mūsų vandenyse jau pakanka, o Vokietijoje „livingstonai“ taip išpopuliarėjo, kad nemažai spiningininkų jau nebesįsivaizduoja tokių žuvų kaip lydekos žūklės be šių masalų.
Įprasta modelių gama
„Livingston“ voblerių gama – nuo galingų narūnų (deep diver – angl.), įsiskverbiančių į vandens storymę be papildomų gramzdiklių 6-7 m ir puikiai tinkančių spiningavimui ties sėklių šlaitais ežeruose, upių duburiuose, o taip pat velkiavimui ežeruose ir jūroje, tvičingui skirtų modelių, klasikinių „svimbaitų“ (vobleriai be liežuvėlių) iki paviršiumi liuoksinčių voblerių – bulksių ir šlepsių (crowler – angl.) bei vadinamųjų „vibbait“ klasės masalų. Spalvinė gama – taip pat įvairi ir įdomi, be to, ji įprasta mūsų akiai, nes atspindi jau ne vienerius metus sėkmingai naudojamų voblerių „apdarą“, o tai reiškia, jog „livingstonai“ puikiai tinka įprastam velkiavimui ir spiningavimui mūsų vandedns telkiniuose. „Livingstonuose“ įmontuotos voblerių balasą palaikančios svarelių sistemos, o taip pat tolimą užmetimą pagerinančios šratelių sistemos. Tad ir čia šiems masalams nieko neprikiši.
Prilygsta gyviems masalams
„Livingston“ voblerių su EBS kūrėjai tikina, jog šie spiningo masalai prilygsta gyviems masalams. Voblerių veikimo principas toks: „livingstonas“ 4 sekundes skleidžia masalinės žuvelės keliamą garsą, o paskui 4 sekundes tyli, paskui vėl prabyla kaip nerūpestingai užkandžiaujanti žuvelė. Techninėse charakteritikose teigiama, jog moksliškai bei praktinių eksperimentų metu įrodyta, kad „livingstonų“ EBS garsai-virpesiai plėšrūnams girdimi dvigubai toliau nei voblerių su „triukšmo“ kapsulėmis skleidžiamas garsas. Naujos kartos vobleriai labai patogūs naudoti: nieko nereikia įjunginėti, nes masalas savaime įsijungia, pakliuvęs į vandenį, o taip pat nereikia keisti energijos šaltinio – jo pakanka 100 valandų nepertraukiamo masalo veikimo.
Pagal „Meškeriokim kartu“ klubo medžiagą
Dėmesio!