Feeder Running Rig
Kaip ir kiekvienoje meškeriojimo srityje, taip ir žuvų gaudyme dugnine, ieškoma racionalių sprendimų, kurie padėtų taupyti žūklės laiką, meškerių komponuotes padarytų kuo paprastesnėmis, lengviau valdomomis ir tuo pačiu padidintų įrankio veiksmingumą. Vienu tokių sprendimų tapo dugninės komponuotė – Feeder Runnig Rig. Kokie jos ypatumai ir privalumai?
Neatsitiktinai vadinama angliškai
Šalis, kurią mes paprastai vandiname Anglija, laikoma šiuolaikinio meškeriojimo picker ir feeder tipo dugninėmis tėvyne, jai taip pat priskiriamos ir metalinių bei plastikinių šėryklių autorinės teisės. Nors spiralės formos šėrykles, kurių konstrukcija tapo šiuolaikinių method šėryklių prototipu, mūsų krašto meškeriotojai naudoja maždaug šeštą dešimtmetį ir dėl šio meškeriojimo įnagio autorystės galėtume pasiginčyti, tačiau tikrai nepaneigsi, jog būtent anglai suformavo dabartinę dugninių meškerių ir šėryklių tipų terminologiją, padedančią susigaudyti šioje meškeriojimo srityje. Remiantis šia terminologija šėryklių tvirtinimo būdai skirstomi į In – line ir Running Rig. Pagal šį skirstymą In-line būdu tvirtinamos visos šėryklės, kurių konstrukcijoje yra kiaurymė praverti pagrindinį valą taip, kad šėryklė pasirodo esanti ant jo užverta, o Running Rig būdu šėryklės prisegamos prie pagrindinio valo specialia jungtimi. Paprasčiausia tokios jungties versija – segtukas su sukučiu. Suprantama, jog įvairių jungčių šėryklėms tvirtinti šiandien sugalvota dešimtys, tačiau toks šėryklės tvirtinimo būdas, nepriklausomai nuo jungties konstrukcijos vadinamas Feeder Running Rig, nes jo pagrindas – slankioji jungtis, leidžianti pagrindiniam valui laisvai slysti pro „įvorę“ jungtyje, šėryklei nejudamai gulint ant dugno kiek atokiau nuo pagrindinio valo.
Tausojanti žuvis jungtis
Pirmas ir svarbiausias Feeder Running Rig jungties privalumas tas, kad ji leidžia apdumti akis kimbančiai žuviai, kuri iš pradžių pavadėlį, o paskui pagrindinį valą, apžiojusi masalą, į šalį velka, nejausdama praktiškai jokio pasipriešinimo. Tik nuo pačios komponuotės ilgio (jei ją riboja sukutis), priklauso, kiek laiko tai truks? Tad labai dažnai meškeriotojai dugninės komponuotę su slankiąja jungtimi Feeder Running Rig suriša žūklės vietoje iš pasiruoštų iš anksto komponentų, kad toji būtų vientisa ir nereikėtų komponuotės tvirtinti prie pagrindinio valo sukučiu. Bet galimas ir kitas variantas: Feeder Running Rig komponuotės pasigaminamos namie tokio ilgio, kurį meškeriotojas laiko optimaliu ir suvyniojamos ant specialių pavadėlinių. Paruoštų komponuočių racionalus ilgis – 0,70-1 m. Žūklės vietoje lieka tik pririšti tokią komponuotę prie pagrindinio valo, prisegti šėryklę ir pritvirtinti pavadėlį su kabliuku. Antras Feeder Running Rig privalumas tas, jog ji užtikrina labai jautrų kibimo fiksavimą, nes žuvis, tempdama niekuo neapsunkintą valą, betarpiškai lenkia lankstutėlę „fyderio“ viršūnėlę, jausdama minimalų jos pasipriešinimą, ir jai nekyla įtarimas, kad kažkas – ne taip.
Dėl šių ypatumų komponuotės, kuriose naudojama Feeder Running Rig jungtis, laikomos universaliomis ir tinkamomis įvairiausių žuvų žūklei. Be to, daugelyje vadinamųjų Anglijos komercinių vandens telkinių, kuriuos lietuviškai teisingiausiai vadinti pramoginės žūklės vandens telkiniais, jų savininkai nustatė tokį žūklės režimą, pagal kurį leidžiama naudoti komponuotes tik su Feeder Running Rig jungtimi, nes ji tausoja žuvis. Kaip tai vyksta? Tai užprogruota komponuotės konstrukcijoje: jei užkibusiai žuviai pavyksta nutraukti valą, ji nuplaukia beveik nesužalota ir laisva – tik su kabliuku lūpoje, nes šėryklė su jungtimi Feeder Runnning Rig paprasčiausiai nuslysta nuo valo ir lieka gulėti ant dugno. Na, o nuo kabliuko daugelis žuvų palaipsniui išsilaisvina ir išgyvena. Sutikite, kad tai svarus argumentas Feeder Running Rig komponuotę ir jos įvairias versijas pagal tarptautines taisykles (FIPS versija) pripažinti vieninteliu legaliu variantu dugnininkų varžybose.
Nesudėtinga ir praktiška versija
Pasidaryti Feeder Running Rig komponuotę gali kiekvienas. Praktiškiausias sprendimas – pasidaryti jų iš anksto, nes pavyks sutaupyti nemažai brangaus žūklės laiko. Jei porą vakarų pasėdėsite prie darbastalio, be didelio vargo pasiruošite 20-30 įvairaus dydžio ir įvairių versijų tokių komponuočių atsargą. Šis „namų darbas“ nesudėtingas, jei jam pasirengsite, o lipdysite ką nors panašaus iš to ką` turite po ranka. Pirma, reikės tinkamų įrankių, tačiau jų nedaug – tai aštrios žirklutės, kilpų užveržimo įnagis ir meškeriotojo ylos – vieną duriamoji, o kita su kabliuku ant smaigalio. Medžiagų taip pat prireiks sąlyginai nedaug – tai fluorokarboninis valas (0,30-0,35 mm), pavadėlinis valas (0,12-0,14 mm), sukučiai (Nr.16), sukučiai su segtukais (Nr.12-10) arba specialios jungtys, susidedančios iš žiedelio, per kurį veriamas pagrindinis valas ir prie kurio pritvirtinti sukučiai su segtukais, buferiniai karoliukai iš minkšto plastiko arba gumos. Pirmiausia atsikerpate reikalingą komponuotei valo atkarpą, kurį turi būti maždaug 30 cm ilgesnė, nei numatytas komponuotės ilgis. Viename gale pririšate sukutį (Nr.16), kuris reikalingas greitai pririšti prie komponuotės pagrindinį dugninės valą. Po to ant valo užveriamas sukutis su segtuku (Nr.10-12) arba speciali jungtis šėryklei tvirtinti. Tada yla praduriamas, jei kiaurymė siauroka, buferinis karoliukas ir specialiąja yla ištraukiamas per ją pagrindinis komponuotės valas (kai kas tikrumo dėlei veria po du karoliukus). Tada iš valo suriečiama kilputė, kuri pagal klasikinę Feeder Runining Rig versiją turi būti 4-5 cm ilgesnė už šėryklę su jungtimi, ir surišama dviguba „aštuoniuke“. Tada kilputės mazgas įtraukiamas į buferinį karoliuką. Komponuotė paruošta – beliks tik prie kilputės prisegti pavadėlį su kabliuku, o prie jungties – reikiamo dydžio, masės, formos ir tipo šėryklę. Komponuotes patartina užvynioti ant specialių elastingo plastiko verpsčių ir prie kiekvienos vandeniui atspariu žymekliu pažymėti jos ilgį bei tipą, pavyzdžiui, jei pavadėlis tvirtinamas žemiau šėryklės kaip klasikiniu atveju, rašoma – 0,30 mm (valo skersmuo), 0,65 cm (ilgis0, DN (down end – angliškai reiškia, jog pavadėlio tvirtinimas – galinis). Žinoma, kiekvienas gali sugalvoti jam pačiam patogią ir priimtiną santrumpą. Kai komponuotės sužymėtos, nereikės gaišti laiko, ieškant žūklės metu reikalingos.
Atorius: Romada Plius „Meškeriokime Kartu”