Svėdasuose išgirdau vietinį meškeriotoją sargelį vadinant linksiumi ir pasiteiravau, kur čia esmė? Pasirodo, kibimą jis juntąs ranka, o sargelis jam reikalingas suteikti blizgelei arba avižėlėi žaismą, o jį lemia sargelio linktelėjimų dažnis. Ši pastaba apie sargelio funkcijas rodo, kad poledinėje žūklėje naudojamas sargelis atlieka dvejopą funkciją – vienu metu yra ir instrumentas, užvedantis masalus, ir kibimo signalizatorius. Panašiai kaip smuiko smičius, išgaunantis melodiją. Kurio kada būna daugiau? Tai priklauso nuo situacijos, meškeriojimo būdo, pasirinkto masalo ir gaudomos žuvų rūšies.
Nuolatinė evoliucija
Sargelis – turbūt labiausiai perdaromas ir tobulinamas meškeriojimo reikmuo – jų sukurta daugybė modelių, turinčių įvairiausią paskirtį, ir kasmet atsiranda vis naujų, tačiau yra ir tokių sargelių, kurie tapo žanro klasika ir nekinta jau ne pirmą dešimtmetį. Tokie yra iš stangrių spyruoklių gaminami sargeliai su raudonais rutuliuko arba cilindriuko formos antgaliais. Šie sargeliai – labai parankūs šokdinti gelmėje sunkias blizges, o mūsų krašte jie dar naudojami meškerioti stintas. Kadangi sargelių įvairovė didžiulė, reikia numanyti, kuris modelis kokiam reikalui tinka. Be šių žinių sunku sukomplektuoti meškerėlę polediniam meškeriojimui, kuri bus pritaikyta konkrečiai situacijai.
Sargeliai avižėlėms su masalais
Daugiausia sukurta sargelių, kurių paskirtis atlikti dvejopą funkciją, t.y., signalizuoti apie kibimą ir suteikti masalui žaismą. Dažniausiai tokie sargeliai naudojami meškeriojant avižėlėmis, kuriomis žuvys viliojamos gyvūninės kilmės masalais – uodo trūklio lervomis, šoniplaukomis, kinivarpomis, kiečio kandies lervomis ir pan. Seniausio tipo šios rūšies sargeliai buvo gaminami iš vadinamojo šerio, išpešto iš stambaus šerno keteros, paskui tam reikalui pasitelktos laikrodžių spyruoklės, o dabar juos besąlygiškai nukonkuravo sargeliai iš plastiko, vadinamo lavsanu, nors galima pamatyti sargelių pagamintų ir iš plastiko butelių išklotinių. Visų sargelių rūšių rasite „Romados“ parduotuvėse, tačiau geriau iškart kreiptis į joje dirbantį konsultantą, kad padėtų išsirinkti reikiamos rūšies modelį, priderintą prie konkrečios meškerėlės.
Ilgi sargeliai stacionariam meškeriojimui gaminami ir iš plastiko, nes jie praktiškesni, kai spaudžia stiprus šaltis
Suprantama, kad, jei nesate užsispyręs konservatorius, konsultantas meškerioti avižėlėmis su masalais, jums rekomenduos naujovišku sargeliu iš lavsano, o šis plastikas – universali ir labai plastiška medžiaga, kurios neveikia temperatūrų svyravimai, jis nestangrėja, net spaudžiant stipriam speigui. Sargelį iš tokios medžiagos lengva apdoroti – suteikti reikiamą formą, storį, nušlifuoti, kad galiukas būtų plonesnis už platųjį galą.Tai reiškia, jog galima programuoti sargelio stangrumą ir reguliuoti ilgį: padidinai – sargelis tampa liaunesnis, sumažinai – stangresnis. Tokia konstrukcija leidžia naudoti įvairios masės avižėles. Kintant sargelio geometrijai, kinta avižėlės žaismas. Taip tik atrodo, kad avižėlės žaismas priklauso nuo to, kiek sargelio virpesių išgausite riešo ir rankos judesiais. Tinkamas avižėlės žaismas lygiai tiek pat, gal net daugiau priklauso nuo sargelio geometrijos. Ne tik skirtingos masės avižėlėmis meškeriojant, bet ir tuo pačiu vienu pasirinktu masalu, reikia ilginti bei trumpinti sargelį, kol pradedami generuoti tokie virpesiai, kurių amplitudė suteikia avižėlei tinkamiausią žaismą. Tai galima padaryti tik praktiškai, eksperimento būdu. Kol nepajusite, kad žūklės rezultatai gerėja, kibimas intensyvėja, tol galite neabejoti, kad sargelio virpesiai vis dar netinkami.
Puikus instrumentas jautrūs sargeliai iš lavsano, kurių stangrumą galima reguliuoti padidinant arba sumažinant sargelių ilgį
Sargeliai iš lavsano su kiauryme gale valui praverti – labai plastiški ir jautrūs, puikiai perteikia kibimą, tačiau šis modelis labiausiai vertinamas dėl galimybės suteikti juo reikiamą žaismą avižėlei su užvertu ant kabliuko trūkliu ar kitu gyvūninės kilmės masalu
Štai kodėl patyrę meškeriotojai turi ne vieną, o kelias meškerėles, kurių sargeliai suderinti su konkrečiomis avižėlėmis. Tačiau jie lygiai taip pat gerai žino, kad sargelis – ne tik instrumentas, bet ir kibimo signalizatorius, o tai reiškia, jog jis turi būti pakankamai jautrus, kad fiksuotų ne tik agresyvius, bet ir vos juntamus kibimus. Metaliniai sargeliai iš plieno plokštelių bei laikrodžių spyruoklių todėl ir pralošia prieš lavsaninius, kai žvejojama avižėlėmis su gyvūniniais masalais, kad juos daug sunkiau sureguliuoti taip, kad užtikrintų tinkamą avaižėlės žaismą ir tuo pačių būtų pakankamai jautrūs.
Labai praktiški sargeliai, kurių stangrumą galima reguliuoti, nes tokį kibimo signalizatorių galima suderinti su įvairios masės avižėlėmis
Antra, metalinių sargelių stangrumas šaltyje kinta,o tai reiškia, kad išsiderina avižėlės žaismas. Šalčio nesibaido tik sargeliai, pagaminti iš berilio bronzos strypelio arba plokštelės. Kai kurių ekspertų nuomone, šie sargeliai pranoksta ir lavsaninius, tačiau jie reti, jų sunkiau gauti. Na, o subtiliausią avižėles žaismą užtikrina sargeliai iš šerno šerio. Teigiama, kad jais galima išgauti tokius avižėles virpesius, kurie išveda iš kantrybės kiekvieną ešerį. Šių sargelių trūkumas – ribota gelmė, kurioje jie efektingai šokdina masalus. Tinkamiausi jie sekliose vietose, pageidautina, kad gelmė neviršytų 2 metrų.
Sargeliai meškerioti blizgėmis
Senosios kartos blizgiautojai atmatavę reikiamo ilgio valą užsivyniodavo kelias jo rinkeles ant piršto ne vien tam, kad nenusimuštų valo ilgis, bet ir norėdami justi kiekvieną masalo judesį, o taip pat siekdami turėti galimybę įtakoti blizgės žaismą. Mat, kai masalas, judėdamas iš inercijos, ištempia visą atmatuotą valą, įvyksta nepageidautinas efektas. Atrodo, kad blizgė atsitrenkia į nematomą kliūtį ir atšoka atgal, o kartais net verčiasi aukštielninka. Puiki tokio efekto iliustracija – šuo pririštas grandine prie būdos ir atakuojantis laiškanešį. Šuo įsibėgėja, bet nesupranta, kad grandinės ilgis ribotas, todėl, kai tik ji įsitempia, šuo griūva ant nugaros. Ant piršto užvyniotas valas leidžia suminkštinti tą smūgį ir paversti jį plastišku masalo sustojimu, po kurio jis kuriam laikui pakimba. Štai todėl sargeliai, skirti meškerioti blizgėmis ir švytuoklėmis, turi atlikti tokio „buferio“, sušvelninančio, amortizuojančio blizgės judėjimo tam tikra trajektorija sustojimo momentą, funkciją.
Plastiko žiedelis sargelio gale labai praverčia, kai meškeriojama spaudžiant šalčiui, nes valas daug rečiau prišala prie sargelio, tačiau šie palyginti neilgi sargeliai labiausiai vertinami už tai, kad jais pavyksta suteikti didžiulį virpesių dažnį avižėlėms, kuriomis meškeriojami ešeriai.
Sargeliai naudojami meškerioti blizgėmis ir švytuoklėmis turi atitikti masalo masę, tipą ir dydį, kad, stebėdamas sargelį, meškeriotojas susidarytų pakankamai aiškų blizgės judėjimo vaizdą. Čia kaip ir kine – tai pirmas planas, bet yra ir antras: sargelis turi perteikti pakankamai raiškiai visą masalo žaismo gamą, t.y., pagal jo judesius meškeriotojas turi atpažinti fazę, kai masalas vis dar sklendžia, fazę, kuri baigsis masalo sustojimu ir fazę kaip masalas pakimba.
Populiariausias stintų meškeriojimo sargelis puikiai tinka ir kitam reikalui – gaudyti plėšriąsias žuvis blizgėmis
Nejudantis masalas
Patys ilgiausi sargeliai – stacionaraus meškeriojimo instrumentas, atliekantis tik kibimo signalizatoriaus vaidmenį. Tokį sargelį galima palyginti su plūde, tačiau sargelį tam tikrais atvejais patogiau naudoti nei plūdę, kuri netrunka įšalti eketėje, jei meškeriotojas užsižiopso. Paprastai stacionariam meškerojimui naudojami sargeliai yra ilgiausi iš visų naudojamų sargelių, nes meškerėlė su kojytėmis statoma ant ledo šalia eketės, tačiau atstumas turi būti saugus, todėl reikalingas ilgesnis sargelis, pasiekiantis eketėlės vidurį. Tačiau stacionariam meškeriojimui naudojami sargeliai būna ilgesni ne tik dėl šio niuanso – ilgas sargelis raiškiau perteikia atsargios, nemėgstančios aktyviai judančių masalų žuvies kibimą.
Šerno šerys – seniausias iš žinomų sargelių tipų dabar labai retas, bet galima įsigyti jo modifikaciją, pagamintą iš lankstaus plastiko gijos, kuri visiškai atstoja istorinę medžiagą, naudotą gaminti tokius sargelius
Todėl dažniausiai šio tipo sargeliai naudojami gaudyti karšius: avižėlė guldoma ant dugno arba kabo virš jo 0,5-1 cm atstumu. Populiariausi ilgieji sargeliai gaminami iš metalinių plokštelių, tačiau nemažai modelių „sukerpama“ ir iš lavsano. Stacionariai meškerioti nejudančiais masalais naudojami ne tik ilgieji sargeliai, bet ir jau minėti sargeliai iš spyruoklių, ant kurių galo – ryškūs rutulio arba cilindro formos antgaliai. Tokie sargeliai žymiai trumpesni ir stangresni, nes jie turi įtempti valą ir perteikti energingą kibimą. Tokie sargeliai labai parankūs meškerioti stintas ir visais tais atvejais, kai masalui naudojama žuviena. Todėl tokiais sargeliais apginkluojamos meškerėlės, kuriomis užmetamos žuvienos porcijos vėgėlėms ir sterkams.
Sargeliai iš metalinių plokštelių dažniausiai naudojami meškerioti avižėlėmis be masalo, nes kintama tokių sargelių geometrija leidžia sukurti įvairiopą masalų žaismą
Virpesių galia
Kai tik pasirodė avižėlės, kuriomis meškeriojama be masalo, meškeriotojai susidūrė su su problema – neturėta tinkamų sargelių tokioms avižėlėms šokdinti. Viena pirmųjų šio tipo avižėlių – „dreisena“ meškeriotojai dažnai nusivildavo, nes šokdindavo šį masalą tuo pačiu sargeliu, kuriuo suteikiamas žaismas ešerių avižėlėms. Čia reikalingi ilgesni sargeliai, nes avižėlei be masalo būtina suteikti labai plastiškus judesius, kitaip šis masalas net aklam pūgžliui neprimins gardaus kąsnelio ir neišprovokuos kibtimo. Metaliniai sargeliai čia tinka labiau todėl, kad, avižėlei įtempus valą ir atsiradus maksimaliai sargelio apkrovai, sargelis turi nė kiek nelinkti. Kitaip tariant, ir jis, ir meškerėlės strypelis turi būti kaip viena linija. Kad galima būtų pasiekti tokios padėties, metalinį sargelį galima užlenkti šiek tiek į viršų, o plastikinio taip nepareguliuosi. Kodėl būtina tokia sargelio padėtis? Judant meškerėlės strypeliui, sargelio plongalis virpės dideliu dažniu, tačiau amplitudė bus maža, o tai svarbiausia, siekiant sutiekti avižėlei be masalo tinkamą žaismą.
Patys ilgiausi sargeliai – stacionaraus meškeriojimo instrumentas, atliekantis tik kibimo signalizatoriaus vaidmenį, kai paguldytu ant dugno masalu meškeriojami karšiai
Patys ilgiausi sargeliai – stacionaraus meškeriojimo instrumentas, atliekantis tik kibimo signalizatoriaus vaidmenį, kai paguldytu ant dugno masalu meškeriojami karšiai
„Romados plius“ Meškeriokime kartu