Kaip maloniausia muzika skamba peikenos kirčiai į pirmąjį ledą, tačiau tai metas, kai daugelis meškeriotojų dar nesileidžia per ežerų plotus prie tolimų sėklių, o traukia ežerų perimetru, ieškodami ešerių susibūrimo vietų. Štai tuo metu labai veiksmingas masalas – gracingai sklendžianti vertikalios eigos blizgelė.
Gelmė ir masalo masė
Ledmečio sezono pradžioje ešeriai noriai vaikosi blizges, nes priekrantės prieigose telkiasi būreliai mailiaus, kuris, sukritus vandens augalijai nebeturi tiek daug priebėgų kaip rudens pradžioje. Todėl tinkamai pasirinkta blizgė, imituojanti mailių, dažnai būna labai masinantis masalas žuveles aktyviai šiuo metu medžiojantiems ešeriams. Be to, blizgės – daug operatyvesnio meškeriojimo masalas nei avižėlė. Kartais pakanka kelių mostelėjimų meškerėle, jog ešeriai pademonstruotų savo aktyvumą, o kad masalo žaismas būtų natūralus reikia parinkti ne tik tinkamos konstrukcijos, bet ir reikiamos masės blizgę.
Daugelio mūsų krašto ežerų priekrantėje nėra didelės gelmės – ji svyruoja nuo 1 iki 3 m. Tokioje gelmėje sunkios blizgės nespėja įsibėgėti ir pademonstruoti tinkamą žaismą, nes pernelyg greitai pasiekia dugną. Daugelį metų Ignalinos krašte ežeruose ešerius blizgėmis viliojančio Dariaus Vito nuomone, blizges ešeriai dažniausiai griebia ne priedugnėje, bet artėjančią į tą zoną. Paprastai tipinėmis sąlygomis tai yra maždaug 1-1,5 m atstumas nuo grunto. Todėl pageidautina , kad toje gelmėje blizgės imtų sklęsti kiek įmanoma horizontaliau ir paskutinėje fazėje pakibtų nors akimirkai vandens storymėje.
Todėl priekrantėje, patyrusio meškeriotojo žodžiais, tinkamiausios blizgės, kurių masė – nuo 2 iki 10 g. Jau antrą sezoną tokiam blizgiavimui ypač tinkama pasirodė latvių kompanijos „Jenzi“. Masalas gaminamas 2,7, 8 ir 10 g masės. Būtent 2g (4 cm) masės – tinkamiausiai pademonstruoja savo ypatingą žaismą priekrantėje, o sunkesni modeliai praverčia, kai ledas pastorėja ir prasideda ešerių gaudymas blizgėmis ties esančiais toli nuo kranto sėkliais.
„Jenzi“ modelis Blizgutė žieminė Mini svoris 2g – idealus pirmledžio masalas nedidelėje gelmėje, tačiau viduržiemiui praverčia 6 cm (10g) versija, kuri gerai vilioja ešerius žiemojimo duburiuose
Masalo spalva ir vandens skaidrumas
Pagal kažkokį nerašytą dėsnį tarp meškeriotojų populiariausios – sidabraspalvės vertikalios eigos blizgės. Galbūt, tiesiog intuityviai galvojama, kad toks masalas geriausiai imituoja sidabriniais žvyneliais nusėtą nedidelę žuvelę. Logiškai galvojant, čia nieko nuostabaus, nes daugiausiai ešerių grobiu tampa kuojų, plakių, aukšlių jaunikliai, o jie ištiesų sidabraspalviai. Tačiau žuvelių išvaizda labai dažnai priklauso nuo vandens atspalvio, po ledu pakliūvančio saulės spindulių kiekio ir net grunto atspalvio.
„Jenzi“ blizges polediniam meškeriojimui galima dekoruoti įvairiais elementais – grandinėlėmis, muselėmis, nes kabliukai prie šių masalų jungiami paslankiomis jungtimis
Man yra tekę susipažinti su įvairiuose krašto kampeliuose vietinių meškeriotojų naudojamomis blizgėmis, skirtomis po ledu gaudyti ešerius, ir galiu pasakyti, kad tarp jų – labai didelis procentas variaspalvių masalų. Auksaspalvių, mano stebėjimais, kiek mažiau, tačiau taip pat nemažai. Ne kartą teko įsitikinti, kad variaspalvės blizgės pasižymi tiesiog fenomenaliu gebėjimu pritraukti ešerius.
Kartą prieš Naujuosius meškeriojant Spindžio ežere, blizgiauti ne kartą čia pasiteisinusiu masalu sekėsi ne kaip, tad jau kilo mintis imtis avižėlės, tačiau į akis krito atkakliai iš vienos vietos priešais lieptą nesitraukiantis meškeriotojas. Pasidomėjau, kuo jis vilioja ešerius? Pasirodo variaspalve blizgele. Paėjau iki netolimo sėkliuko ir masalinėje susiradau panašų variaspalvį masalą. Netrukus užkibo pirmas ešerys. Nors Spindyje vanduo labai skaidrus, tačiau variaspalvis masalas ešeriams atrodė labai apetitiškas.
Šis modelis, nepriklausomai nuo jo masės, kuri svyruoja nuo 7 iki 8g, efektingai sklendžia priedugnėje
Variaspalviai masalai dažnai labai veiksmingi ežeruose, kur vanduo tamsus ar turi rūdžių atspalvį. Bet pasitaiko ir visai priešingų atvejų. Meškeriojant Pravalo ežere, beveik iki vidudienio užkibo vos keli ešeriai, nors naudojau patikrintą šiame vandens telkinyje masalą – „Jenzi” , sveriančią tik 2g. ir labai tinkančią nedidelėms to ežero gelmėms. Ši blizgutė – platoka ir gerokai išgaubta, todėl puikiai sklendžia priedugnėje. Paprastai šiame vandens telkinyje patraukliausia ešeriams – būtent variaspalvė blizgė, bet pasirodė, kad pasitaiko išimčių. Prie manęs priėjo vietinis meškeriotojas ir pasiteiravo, kaip sekasi vilioti ešerius? Pasakiau, jog prastokai, o tada pašnekovas pridūrė, jog jis labai stebisi, kad šiandien čionykščiai ešeriai priešingai nusistovėjusiai praktikai noriai stveria sidabro spalvos blizges. Užmečiau sidabraspalvę „Jenzi“ blizgutę ir ešeriai pradėjo domėtis jiems siūlomu masalu.
Su dekoracijomis ar be?
Ar dažnai, rinkdamiesi blizgę meškeriojimui po ledu, pagalvojate, kokia masalo konstrukcija geresnė: su prilituotais ar įlituotais kabliukais, ar tvirtinamais prie jų žiedeliais ir kitokiomis paslankiomis jungtimis? Paprastai šis dalykas kažkodėl pamirštamas, nors jį reikėtų visada turėti galvoje.
Mirtinai įtvirtintas vienšakis ar dvišakis pateisinamas šimtu procentų tik tais atvejais, kai blizgės konstrukcija absoliučiai pritaikyta meškeriojimo būdui ir konkrečios rūšies žuvų gaudymui. Tokios yra sterkų viliojimo blizgės, prie kurių lituojami stambūs vienšakiai, nes jie užtikrina efektyvų laimikio pakirtimą. Kai kurios vėgėliavimui skirtos blizgės, tačiau daugeliu kitų atvejų geriau, jei kabliukas sujungtas su blizgia paslankia jungtimi. Ne tik dėl masalo ypatumų, bet ir dėl galimybės masalą patobulinti, perdaryti ir taip pritaikyti prie esamų vandens telkinio sąlygų.
Stambaus kalibro „Jenzi“ modelis (10g) pritaikytas žuvų paieškoms didelėje gelmėje
Štai todėl nemažas pliusas, kad beveik visos „Jenzi“ blizgės apsodintos aštriais trišakiais, žiedeliais sujungtais su masalu. Tokį trišakį lengva pakeisti musele dekoruotu vienšakiu arba vietoj žiedelio panaudoti aštuoniukės formos segtuką, tačiau vienas efektyviausių polediniam meškeriojimui skirtų blizgių tobulinimo variantų – grandinėlė, kuria prie masalo prisegamas spalvotais elementais paryškintas trišakis arba vienšakis.
Tiesa, taip dekoruotas „Jenzi“ blizges jau galima įsigyti iškart, tačiau ne pro šalį turėti standartinių masalų rinkinį ir kolekciją įvairių kabliukų su puošmenomis, kurios galima prie masalų prisegti grandinėlėmis arba „aštuoniukėmis“. Naudojantis dekoracijų arsenalu, galima sukurti įvairiausių versijų, kartais tokių veiksmingų, kad po žūklės būna sunku patikėti tuo, kas nutiko.
Naudinga nuoroda
„Epohook“ blizgių, avižėlių bei švytuoklių polediniam meškeriojimui galima įsigyti visose „Romados Plius“ prekybos tinklo parduotuvėse arba užsisakyti internetu www.romadaplius.lt Paspauskite šią nuorodą….. ir susipažinsite su asortimentu, kuriuo dabar disponuojame.
„Romados Plius“ inf.