Praktika rodo, kad labai sunku nuspėti, kokios spalvos masalas bus sėkmingas velkiaujant jūroje. Informacija, kuria keičiasi spininginkai rodo, kad sėkmingų masalų, kuriais viliojamos lašišos ir šlakiai įvairovė labai didelė, o pačių masalų tipų nėra ypač nedaug, todėl jau senokai peršasi išvada, jog nebūtina kaupti milžiniškas įvairių blizgių, voblerių ir guminukų kolekcijas – kur kas praktiškiau pasirinkti vieną masalų tipą ir sukomplektuoti reikiamą jų spalvinę gamą.
Universaliausia versija
Ne vienerius metus, domėdamasis lašišų ir šlakių gaudymui skirtais masalais, pastebėjau, jog daugiausiai velkiavimui jūroje naudojamos blizgės. Nesiimsiu spręsti, kas lemia šią tendenciją – veiksmingumas ar kaina? Kalbėdamas su šio meškeriojimo būdo pradininkais, dabartiniu metu sukaupusiais didžiausią velkiavimo jūroje patirtį, ne kart įsitikinau, kad dauguma jų velkiavimui renkasi tas blizges (modelius), kurių veiksmingumu spėjo įsitikinti praktiškai. Tai patvirtina ir mano paties patirtis. Iš tų stebėjimų ilgainiui susiformavo tam tikras vidutinis statistinis mūsų šalies priekrantėje velkiavimui naudojamos blizgės įvaizdis: dažniausiai naudojamos 11-15 cm siaurokos žuvelės siluetą forma primenančios blizgės.
Šių masalų danga ir kabliukai būtinai turi būti atsparūs korozijai. Velkiavimui skirtos blizgės gerokai skiriasi nuo klasikiniam spiningavimui tiek vidaus vandenyse, tiek jūroje skirtų tokio tipo masalų – jūrinės blizgės velkiavimui kaldinamos iš plonos metalo skardos ir, nors ir būdamos stambios, yra labai lengvos, pavyzdžiui, 11 cm blizgė sveria 5-7 g, o tokio pat dydžio svaidymui skirta blizgė būtų 25-35 g masės. Antra, tokie masalai turi būti nukaldinti labai preciziškai, kad pasižymėtų idealiu žaismu, nedaug kintančiu, lėtėjant (arba greitėjant)nmasalo plukdymo tempui.
Per kelis sezonus išbandžiau įvairių gamintojų blizges, kol atsijojau žaismu pasižyminčius, o svarbiausia tapusavyje suderinamus modelius ir dabar apsistojau prie (BLIZGĖ TROLLING STREAM ) modelių, turinčių laivelio formą. Tokios blizgės, mano nuomone, pasižymi ypač stabiliu žaismu, o jų silueto vaizdas, matyt, kelia lašišoms apetitą lygiai taip pat kaip karpiams specialūs virškinimą skatinantys papildai.
Vėlyvu sezono metu dažniausiai naudojamos spalvinės Jenzi TROLLING STREAM blizgių versijos
Spalvinė gama
Jau seniai praėjo tie laikai, kai velkiavimui skirtos blizgės būdavo sidabro ar aukso spalvos ir daugiausiai dekoruojamos kaldintais ornamentais. Dabar vien tik mano naudojamų BLIZGĖ TROLLING Dega
blizgių spalvinę gamą sudaro kelios dešimtys versijų. Tai ir privalumas, ir trūkumas. Privalumas todėl, kad galima sukaupti įvairių atspalvių tarpusavyje puikiai suderinamų blizgių rinkinį, o keblumą kelia tai, jog dažnai prieš užmetant masalą labai sunku pasirinkti kokį nors modelį, iš anksto neturint informacijos, kokių spalvų masalai buvo sėkmingiausi pastarosiomis dienomis.
BLIZGĖ S TROLLING Dega
Todėl jau kelintą sezoną pradėjau rūšiuoti blizges pagal kibimų statistiką ir sąlyginai suskirsčiau juos pagal tokią pat klasifikaciją, kokią naudoju guminukams: pirmame skyrelyje – blizgės, kurių spalvos dažniausiai gerai užsirekomendavo sezono pradžioje, antroje – sezono viduryje, o trečiame – šaltuoju sezono laiku. Mano sėkmingiausių BLIZGĖ TROLLING Dega blizgių privalumas dar ir tas, kad jos kaldinamos kelių tinkamiausių dydžių, iš kurių dažniausiai naudoju 11,5 ir 15,5 cm dydžio masalus. Kartais lašišos ir šlakiai geriau stveria mažesnes, o kartais – didesnius masalus. Kai modeliai – vientipiai, nereikia pertvarkyti velkiavimo įrangos – pakanka tik pakeisti masalus.
BLIZGĖ TROLLING Dega susidomėjusi lašišaitė 10Kg
Dar vienas velkiavimui jūroje naudojamų blizgių ypatumas tas, kad, siekiant, įvairesnių optinių efektų, jos dabar retai dekoruojamos vien spalvinimu – dažniausiai masalų dekorą sudaro kaldintų ornamentų, spalvinimo ir 3D elementų deriniai. Didelis privalumas, kad BLIZGĖ TROLLING Dega blizges galima dekoruoti specialiais lipdukais papildomai – jie gaminami tokios pat formos kaip blizgės ir imituoja žvynelių piešinį. Tuos lipdukus galima klijuoti ant vidinės, įgaubtosios blizgių pusės ir padidinti optinį masalų patrauklumą.
Papildomi viliokai
Nors blizgės savaime – labai patrauklūs masalai, tačiau be papildomų velkės sąrangos elementų jas naudoti geriau sezono pradžioje, kai saulės šviesos daugiau ir ji giliau prasiskverbia į vandens storymę. Tikriausiai skaitantiems šias eilutes kils teisinga mintis, kad lašišos ir šlakiai dažniausiai gaudomi palyginti nedidelėje gelmėje, kur apšviestumas dažniausiai yra pakankamas. Tad lašišos ir šlakiai dažniausiai gali beveik visada iš toli pastebėti masalą, tačiau rudenį, ypač vėlyvą, bei žiemą dienos trukmė – neilga, o ir dangus dažnai būna apniukęs. Todėl pageidautina, kad masalai būtų kuo pastebimesni. Tokį efektą užtikrina masalų virtinė.
Tiesa, tokia virtinė formuojama ne iš blizgių, o iš specialių viliokų „flešerių“ (flasher – angl), kurie plukdomi sukinkyti su blizgėmis poromis. Flešeriai būna įvairių formų – slidės, žuvelės, trapecijos, stačiakamapio, o dydis kartais ir 2 kartus viršija blizgės parametrus arba naudoti naujos formos blizges BLIZGĖ TROLLING MEGA
BLIZGĖS TROLLING MEGA
Tad suprantama, kad jie daug pastebimesni nei pagrindinis masalas. Kaip atrodo toks kinkinys? Flešeris tvirtinamas prie pagrindinio valo, o prie jo specialiu pasaitėliu (0,35-0,50 mm skersmens) prisegama blizgė. Pasaitėlio ilgis – nuo 1 iki 3 m, Optimaliausias, mano nuomone, vidurkis, t.y., 1,20-1,50 m.
CD-DIVER JŪRINIS 120MM TROLLING
Flešeriai, priklausomai nuo kostrukcijos, sukasi aplink savo ašį arba vinguriuoja. Bet kuriuo atveju efektas maždaug tas pats: 3D atšvaitais dekoruotas viliokas siunčia į šalis toli matomus blyksnius, kurie apniukusiu oru padeda patraukti lašišų ir šlakių dėmesį, nes primena plaukiančių žuvelių blykčiojimą. Antra, pagrindinis masalas – blizgė juda žymiai platesne trajektorija ir aktyviau vartosi, tačiau svarbiausi yra stiprūs virpesiai, kuriuos flešeris „spinduliuoja“ į aplinką. Teigiama, kad jie primena virpesius, sukeliamus praplaukiančių – strimėlių, brėtlingių, dažniausiai tampančių lašišų ir šlakių grobiu.
VELKIAVIMO GERVĖ DOWNRIGGER TROLLING
STOVAS VELKIAVIMO GERVĖI DOWNRIGGER TROLLING
Papildomų vizualinių viliokų spalvos derinamos su blizgių spavomis. Viliokų privalumas dar ir tas, kad žuvims prastai reaguojant į blizges, naudojant flešerius galima plukdyti guminukus ir stambias museles. Tokie kinkiniai kaip ir blizgės gramzdinamos downrigger ir paravan bei deep diver tipo nardikliais bei specialiais gramzdais, veriamais ant valo.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=rTMyY-S6XoI[/embedyt]
Marius Urnikis