Kai nuo stogų nukapsi saulės pažadinti atlydžių lašai, kiekvienas žvejas pirmą pasitaikiusią laisvą minutę traukia iš podėlio savo meškerykočius ir pradeda reviziją. Ar ji būtina? Juk puikiausiai su turimais įrankiais galima žvejoti ne vieną sezoną. Bet gyvenime niekas nestovi vietoje, juo labiau – žvejo sugebėjimas pagauti žuvį. Kasmet įgyjame naujos patirties, kuri kelia reikalavimus žūklės įrankiams. Dar vakar atrodęs idealus spiningas, šiandien jau gali pasirodyti netinkamas. Ir tada reikia ruoštis į žūklės įrankių parduotuvę, bet prieš tai pravartu gerai pagalvoti, kokio įrankio reikia ir kokios turi būti jo savybės?
Firmos „Romada“ specialiai Lietuvai pagamintų meškerykočių charakteristikos pagal tarptautinę klasifikaciją
Bolognese rod Premier carbon 4,0 m, one leg high guides, extra wrapping plate real seat, 170 g
Bolognese rod Premier carbon 5,0 m, one leg high guides, extra wrapping plate real seat, 264 g;
Tolimo užmetimo Meškerė Matchmania 3.9-4.5m 5-18gr cork handele 280gr
Tolimas metimas turi būti tobulas
Žūklės įrankių katalogai, laukiant išganingo pavasarinio kibimo, yra nebloga literatūra vakaro skaitiniams. Pirmiausia, tai – puikus būdas sekti žūklės įrankių naujienas. Antra, galima susidaryti pakankamai gerą vaizdą apie šių įrankių asortimentą. Tada daug lengviau galvoti apie tai, koks įrankis geriausiai tiktų pasirinktoms žūklės sąlygoms ir būdui.
Žūklės įrankių kataloguose didelė meškerykočių įvairovė, kurioje susigaudyti ne taip jau paprasta, nes reikia žinoti bent žūklės įrankių klasifikaciją apibrėžiančias charakteristikas: meškerykočio paskirtį, medžiagą, iš kurios jis pagamintas, į kiek dalių jis išsiardo transportuojant, kokio tipo žiedeliai, ritės laikiklis, rankenos kokybė. Dažnai galima išgirsti banalų klausimą, kaip nusipirkti meškerykotį, kuris tiktų… viskam. Kitaip tariant, būtų universalus. Reikia kategoriškai pabrėžti – tokių įrankių nebūna. Kiekvieno meškerykočio paskirtis yra pakankamai tiksli. Tai reiškia, jog su bolonine meškere neįmanoma žvejoti taip, kaip su dugnine.
Šioje nedidelėje studijoje nėra galimybės apžvelgti visos meškerykočių įvairovės, todėl apsiribosime tik keliais pamąstymais, kurie kilo susipažinus su firmos „Romada“ šiam sezonui siūlomais įrankiais. Taigi apie meškerykočius, skirtus žūklei plūdine meškere.
Vadinamoji „angliška“ meškerė, kuri kataloguose įvardijama kaip „match“, yra skirta žūklei plūdine meškere. Mes ją tradiciškai vadiname tolimo užmetimo meškere. Pačių lengviausių tokių meškerių užmetamo įnagio svoris – iki 10 g (juo laikoma plūdės ir svarelių svorių suma). Šiais liaunais meškerykočiais žvejojama ten, kur nereikia tolimų užmetimų. Vidutinis užmetamas svoris yra iki 25 g (šio tipo meškerykočiai patys populiariausi). Tvirčiausiais „match“ meškerių modeliais 25 g svorį galima užmesti iki 50 m. Meškerykočio gebėjimas užmesti vienokį ar kitokį svorį priklauso nuo jo ilgio ir vadinamosios akcijos (red. p.: action – angl.: veikla, darbas; mechanizmo veikimas). Stangresniais meškerykočiais užmetama daug toliau, nei „šaltieną“ primenančiomis meškerėmis. Kur ieškoti tinkamos tolimojo užmetimo meškerės?
Žūklės įrankių rinkoje vyksta ne visai švarūs dalykai. Blogiausia, kad žūklės įrankių charakteristikos yra klastojamos. Ypač tai būdinga kiniškai produkcija. Aš neatkalbinėju jos nepirkti, bet siūlau gerai pagalvoti, ar atostogų metu šalia stovyklavietės užmesti jums tiks pats elementariausias meškerykotis? Jei jums reikia gero įrankio, tai geriausia žvalgytis Lietuvoje, o ne užjūryje. Štai firma „Romada“ jau antrus metus mūsų krašto žvejams siūlo meškerykočius, kurie pagaminti atsižvelgiant į mūsų žvejų strategiją ir taktiką. Šiame puslapyje yra lentelė (1 pvz.), kurioje gana aiškiai matyti, kokį asortimentą plūdininkams siūlo minėta firma. Tarp minimų meškerykočių ypač išsiskiria „Futura carbon Match IM-6“ serija. Tai puikios , labai populiarios mūsų krašte vidutinės klasės tolimo užmetimo meškerės, kurioms ypatingo solidumo suteikia SIC žiedeliai. Svarbiausia, kad jie išdėstyti tokiu tankumu, apie kurį nuolat svajoja mūsų meškeriotojai, išbandę įvairių firmų tolimojo užmetimo meškeres ir tvirtinantys, kad daugelio bandytų meškerių žiedelius reikia perstatyti arba sutankinti. Taigi yra skirtumas tarp anoniminiam žvejui pagaminto įrankio ir tarp meškerės, kuri skirta konkretaus krašto žvejams.
Pernai „Romados“ asortimente buvo 3,9 m ilgio „Futura carbon Match“ tolimo užmetimo meškerės, pagamintos iš IM-6 rūšies anglies pluošto. Meškerė Matchmania 3.9-4.5m 5-18gr 280gr
Labai dažnai mes nepasitikime lietuvišku produktu, nes manome, kad bandoma sutaupyti, nukopijuoti, įkišti pasenusį modelį ir t. t. Galbūt yra dalis tiesos, kai kalbame apie „pampersus“, bet ne apie meškeres. Čia būtent tas atvejis, kai savo rinkai pateikiamas geriausias produktas. Ir dar pagamintas pagal vietos žvejų rekomendacijas. Tai iš tiesų nauja ir netikėta. Kad įvertintumėte visus „Futura carbon Match“ privalumus, pasinaudokite meškerykočių kokybės vertinimo taisyklėmis (pav. 2), o kad meškerykotis jums ilgiau tarnautų, laikykitės kelių protingų patarimų (pav. 3). Beje, „Romados“ direktorius Darius Urnikis garantavo, kad anglies pluoštas IM-6, iš kurio pagamintas meškerykotis, yra tikrai tos markės ir tos kokybės kaip pažymėta, ir SIC žiedai yra ne padirbti, bet originalūs, o meškerės gebėjimas po metimo atsitiesti tikrai yra toks, koks nurodytas charakteristikoje.
2. Kaip vertinti „Match“ meškerykotį?
-
Sunerkite visas meškerykočio dalis.
-
Patikrinkite, ar meškerykotis tiesus.
-
Žiedeliai turi būti pritvirtinti vienoje linijoje.
-
Mostelėjus meškerykočiu, viršūnėlė privalo nenukrypti nei į kairę, nei į dešinę, kitaip bus sunku tiksliai užmesti masalą.
-
Meškerykočio eikite pirkti su draugu.
-
Išbandykite, ar meškerykotis išlaiko apkrovas? (Lai kolega tvirtai laiko meškerykotį už viršūnėlės, o jūs, imituodamas žuvies traukimą, išlenkite meškerykotį apie 45 laipsnių kampu. Jei meškerykotis buvo sužalotas transportuojant arba gamybos metu, jo korpuse atsirado mikrotrūkių, tai jis būtinai lūš).
-
Patikrinkite, ar kokybiškai pritvirtinti žiedeliai, ar neįtrūkę apvijos, neįskilęs lakas.
-
Pasukinėkite rankeną, tvirtai laikydamas meškerykočio strypą, kad įsitikintumėte, jog rankena gerai priklijuota.
3. „Match“ meškerykočių priežiūros taisyklės
-
Saugokite meškerykotį nuo smūgių kietais ir aštriais daiktais.
-
Po žūklės laikykite jį sausoje vietoje.
-
Įsigykite specialų dėklą meškerykočiui vežiotis.
-
Traukdamas žuvį, stenkitės viską atlikti taip, kad meškerykotis nesulinktų daugiau nei 45-60 laipsnių kampu
-
Jei kabliukas „mirtinai“ įsmigs į kerplėšą, valą nutraukite ranka.
Boloninės meškerės pliusas – lengvumas
Žvejojimas bolonine meškere yra tai, ką mes, lietuviai, nuo neatmenamų laikų vadiname žūkle palaidyne meškere. Svarbiausia tokio žūklės būdo ypatybė – tolimas masalo plaukimas tiksliai ten, kur būriuojasi žuvys ir kur palei dugną nusidriekia jauko pėdsakas. Masalą kartais tenka leisti kartais net 50 metrų nuo tos vietos, kur stovi žvejas. Net vos vos krustelėjus plūdei, reikia žaibiškai pakirsti. Tokia žūklė kelia tam tikras sąlygas meškerykočiui, kuris vadinamas bolonine meškere. Mūsų meškeriotojams labiau patinka kietesnės „bolonkių“ viršūnėlės, kad būtų galima stipriau pakirsti didelėje srovėje žuvį. Ir tai visai ne smulkmena, nes, kaip sakė vienas meškeriotojas iš Aukštaitijos: „Pabandyk su šaltieną primenančia meškere sužvejoti Šventojoje žiobrį…“
Pasikartosiu dar kartą, sakydamas, kad šioje srityje „Romados“ kompanija parodė puikų įžvalgumą. Jie surinko žvejų atsiliepimus apie „bolones“ ir, pasinaudodami jais, sukūrė puikią meškerę, kuri tikrai patenkins mūsų žvejus. Boloninių meškerių seriją su „Romados“ prekiniu ženklu meškeriotojai išvydo pernai, o šiemet ji pasipildė dar vienu modeliu. Pernai „Romados“ asortimente buvo „Bolognese rod Premier carbon“ 5 ir 6 metrų ilgio modeliai. Paaiškėjo, kad mūsų žvejams reikia ne tik klasikinių, bet ir trumpesnių modelių. Šiais metais meškeriotojams pristatytas minėtos meškerių serijos 4 m modelis. Kokios jų savybės? Pirmiausia, jos yra labai lengvos ir sveria tik 170 g, o tai didžiulis privalumas. Meškerės lengvumas akivaizdžiai liudija apie medžiagos, iš kurios ji pagaminta kokybę – tai tikras anglies pluoštas, o ne kompozicinė medžiaga. Paprastai, pigiausių boloninių meškerių tik 2-3 viršutinės sekcijos yra pagamintos iš tikro anglies pluošto. Keturmetris modelis apginkluotas žiedais ant aukštos kojelės, kad lyjant valas neliptų prie meškerykočio, o patys žiedai – SIC originalas. Taip pat svarbu – panaudotas specialus boloninių meškerių ritės laikiklis, o ne standartinis spininginis.
Daugelis žvejų apie meškeres sprendžia iš akcijos. Minėtas „Bolognese rod Premier carbon“ meškerykotis yra vidutinės klasės, juo galima užmesti svorį apie 12-25 g. Ir jo akcija – idealus vidurkis tarp kieto „pagalio“ ir minkštos „šaltienos“.
Dėl išvardintų privalumų „Premier“ serijos boloninės meškerės yra labai patrauklios žvejams. Jomis galima žvejoti beveik visose Lietuvos upėse „baltas“ žuvis ir užtikrintai traukti stambius „egzempliorius“. Pernai rudenį, bandant eksperimentinį keturmetrinės boloninės meškerės modelį 0,10 mm skersmens valu, Skirvytėje per keliolika minučių man pavyko ištraukti į krantą 1,5 kg svėrusį šapalą. Tai patvirtina šių meškerykočių kokybę. Jei prie to pridėsime ir meškerykočio lengvumą, tai, galima sakyti, geresnio varianto ieškoti neverta. Ir gerai, kad lietuviški meškerykočiai skinasi kelią į žūklės pasaulį.